35 Yaşından Sonra Hamilelik

Bayanların geneli iş hayatına atıldıktan ve kariyerini oluşturduktan sonra çocuk sahibi olmak istiyor. Bu durum da 35 yaşından sonra hamilelik mevzusunu ortaya çıkarıyor. Çiftlerin çoğunluğu 20’li 30’lu yaşlarda yuva kurmayı tercih ediyorlar. Uzman doktorlar ise günümüzde, 35 yaşından sonra evlenen bayanlarla daha fazla karşılaşıyor. Bu bayanlar geçmişte kendi yaşlarında hamile kalan kadınlara oranla daha sağlıklı ve güvenli doğumlar yapmaktadır.
Geç yaşlarda gebelik düşünen bayanların iki önemli endişe yaşadığını söyleyebiliriz. Geç yaşlarda çocuk sahibi olmak isteyen bayanlar; yaşının gebeliği nasıl etkileyeceğini ve gebeliğin kendisini nasıl etkileyeceğini merak ediyor. Uzmanlar; anne genç yaşta doğum yapmak istiyorsa, bebek ve anne için komplikasyon olasılıklarında küçük bir artışın gözlemlenebileceğini belirtiyorlar.

35 Yaşından Sonra Hamilelik

35 Yaşından Sonra Hamile Kalan Bayanın Karşılaşma İhtimali Yüksek Olan Riskler

• Erken doğum.
• Kanama ve diğer komplikasyonlar.
• Çoğul gebelik.
• Plasentanın erken ayrılması.
• Sezaryen ile doğum.
• Tansiyon yükselmesi ve idrarda normalin üzerinde albümin cinsi protein görülmesi. (pre-eklampsi)
• Karnın alt kısmında ağrı. (pelvik ağrı)
• Down sendromlu bebek.
• Yüksek kan basıncı.
İleri yaşlarda gebe kalan bir kadın, daha genç bir kadının karşılaşamayacağı sorunlara karşı da hazırlıklı olmalı ve ilgilenmelidir. Yani, 40 yaşında hamile kalmak 20 yaşında hamile kalmaya oranla daha zordur. İhtimallere göre, 40 yaşında meslek sahibi olabilirsiniz ya da diğer çocuklarınızın istekleriyle meşgul olabilirsiniz. Doğru beslenmek, egzersiz yapmak ve dinlenmek sizin için biraz daha meşakkatli olabilir.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte birtakım hamilelik problemlerinin ortaya çıktığını belirtelim. Bu problemleri, yaş ilerledikçe ortaya çıkma eğilimli olan kronik rahatsızlıklar da kapsar. 35 yaşın üzerindeki bayanlarda en çok rastlanan hamilelik komplikasyonlarından biri yüksek kan basıncıdır. Bunun yanı sıra preklampsi ihtimali daha yüksektir.

İleriki yaşlarda çocuk sahibi olmak isteyen bayanlarda pelvik ağrı ve erken doğum gibi birçok problemlerin ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Diyabet ihtimali de yaş ilerledikçe artış gösterir. Araştırmacılar, 35 yaşın üzerindeki bayanlarda diyabet komplikasyonlarının iki kat arttığını belirtmektedir. Geçmiş dönemlerde diyabet ve yüksek kan basıncı gebeliğin başlıca komplikasyonları arasında yer almaktaydı. Günümüzde ise bunların tedavi edilmesi mümkün.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz