Ağız Kokusu Halitosis Rahatsızlığı

Ağız Kokusu Halitosis Rahatsızlığı Nedir ? Ağız Kokusu Halitosis Rahatsızlığı Tedavi Yolları Nelerdir ? Ağız Kokusu Halitosis Rahatsızlığı Yaşam Kalitesini Nasıl Etkiler ? Ağız Kokusu Halitosis Rahatsızlığı Tedavisi..

Yaşlısından gencine bir çok insanda görülebilen ağız kokusu rahatsızlığına tıp biliminde halitosis adı verilmektedir. Ancak bunun soğan, sarımsak gibi beslenmeden kaynaklanan ağız kokusu ile karıştırılmaması gerekir.

Ağız Kokusu Halitosis Rahatsızlığı

Ağız Kokusu Halitosis Rahatsızlığı

Ağız kokusu(halitosis),  öyle bir durumdur ki hem kendinizi rahatsız eder, hem sevdiklerinizi ve yakınlarınızı. Cinsel hayatı da etkileyen bir durum olan ağız kokusu, sosyal hayatınızı da olumsuz anlamda etkiler. Ağız kokusu rahatsızlığı için ya kulak burun boğaz doktoruna ya da diş hekimine gitmeniz gerekir.

Ağız kokusuna neden olan bir çok etken vardır. Sigara içmek,sinüzit, farenjit,  bronşit, tonsilit, genizde akıntılar olması, dişlerde çürümenin ve iltihaplanmanın olması veya diş apsesi,  bademciklerin enfeksiyon kapması ve bunun kronik hale gelmesi, diş taşlarının oluşması, dişlerde protez kullanılıyorsa kullanım ömrünün dolması,  ağızda kuruluğun meydana gelmesi ağız kokusuna neden olan  etkenler  arasında olmakla birlikte en önemli  ve en sık karşılaşılan etken ise dil üzerinde bakterilerin oluşmasıdır. Çok nadir de olsa şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği, boyun kanseri, mide ve bağırsak problemleri , hamilelik, böbrek yetmezliği, kabızlık  ve reflü gibi rahatsızlıklar da ağız kokusuna neden olabilmektedir.

Ağız Kokusunu Gidermek İçin Ne Yapmalı?

Ciddi derecede rahatsız eden ağız kokusu rahatsızlığına sahipseniz öncelikle bir kulak burun boğaz doktoruna gidip muayene olmanız yararlı olacaktır. Böylelikle halitosis yani ağız kokusuna neden olan etkeni  öğrenmiş ve ona göre çözüm üretmiş olursunuz.

Dişlerdeki çürükler ve bazı diş hastalıkları da ağız kokusuna neden olabildiği için bu tür duruma sahipseniz bir diş hekimine gitmeniz ağız sağlığınız açısından yararlı olacaktır.

Eğer ağız kokunuzun dil üzerinde oluşan bakterilerden kaynaklandığını düşünüyorsanız diş fırçalarken mutlaka dilinizi de fırçalamalısınız. Böylelikle  dil üzerinde oluşan bakterileri önleyeceğiniz için ağız kokusundan kurtulmuş olursunuz. Diş fırçası ile bu işlemi yapabileceğiniz gibi dil için bu amaçla satılan ürünlerden de kullanabilirsiniz.

Yeterli su tüketimi de ağız kokusunu önleme açısından önemlidir. Çünkü ağız kokusuna neden olan etkenlerden biri de ağız kuruluğudur ki bu da yeterli su tüketimi ya da sakız çiğneyerek giderilebilir.

Günlük ağız bakımına iyi dikkat etmeli en az 2  kere dişlerinizi düzgün ve bilincinde olarak fırçalamalısınız. Fırçalamanın yanında diş ipi kullanmayı da adet haline getirin çünkü fırçalama diş aralarındaki yemek artıklarını tam anlamıyla temizlememektedir. Diş fırçalarınızı 3 ayda bir değiştirmeli, diş yapınıza uygun sertlikte bir dış fırçası kullanmalısınız. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağız bakım suyu ürünlerinden de kullanmanız faydalı olacaktır.Ağız bakım suyu alamıyorsanız en azından ılık suya tuzu karıştırıp bununla ağzınızı çalkalamak faydalı olacaktır. Eğer kullanabiliyorsanız misvak da kullanabilirsiniz hem daha sağlıklı bir dişlere sahip olur hem de ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

Sigara içiyorsanız hem  genel sağlığınız için  hem de ağız kokusundan kurtulmak için bırakmayı denemelisiniz. Çünkü sigara ağızda kuruluğa neden olmakla beraber, diş eti hastalıklarına da davetiye hazırlar.Bunlar da ağız kokusuna neden olur.

Beslenmenizde şeker  ve şekerli gıda ürünü tüketimini muhakkak azaltmalısınız. Bu durum hem genel sağlığınız hem de ağız ve diş sağlığınız açısından önemli olup ağız kokusunu da dolaylı olarak etkilemektedir.

Ağız kokusuna geçici çözüm olarak karanfil, nane, tarçın, rezene gibi şeyler çiğneyebilir, mentollü sakızlardan, şekerlerden  ve gargaralardan yararlanabilirsiniz. Mentollü ve çinko ihtiva eden gargaralar kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz