Amniyosentez Nedir?

Amniyosentez Nedir?

Amniyosentez Nedir?

Amniyo bebeğin içinde bulunduğu su demek, sentez demek ise cerrahi bir operasyon demektir. İkisi yan yana geldiğinde bir operasyonun odluğunu bizlere gösteriyor demektir. Aminyonsentez nedir diye baktığımızda anne karnındaki bebeğin içinde bulunduğu keseden tahlil yapmak için bir miktar sıvının alınması işlemidir. Bu durum genellikle  bebeğin kromozomlarina bakmak için yapılan ve bebekte bir gerilik olup olmadığını test eden yöntemlerden biridir.

Özellikle ikili ve 4 lü testleri kötü çıkan hanımlar ve ağırlıklı olarak 35 yaş üstü bayanlarda yapılarak akıllarda soru işaretinin olmasını engeller.  Doktor gerekli gördüğü her zaman bunu yaptırmayı önerebilir. Daha önce bebekleri engelli doğan insanlar içinde en sık önerilen durumlardan biridir. Bunun dışında ailede çok fazla kromozon eksikleri yaşlanıyorsa doktor tarafından yapılması önerilir.

Bu sonuçlar bebeğin kromozon değerlerini verecek ve en doğru bilgiye ulaşılmasını sağlayacak. Birçok kadın bu testi yaparak rahatlamakta ve gebeliğini daha kaliteli geçirmektedir. Özellikle genetik hastalılarda dikkat alınmalı ve kadından alına bu sıvı ile ayrıntılı testler mutlaka gerek görüldüğünde yapılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz