Aşırı Terleme Sorunu

Aşırı Terleme Sorunu ; Ter kokusu kişisel ve sosyal yaşantımızı etkileyen önemli bir sorundur. Terleme her ne kadar kimsenin hoşuna gitmeyen bir durum olsa da vücut için muhteşem bir savunma mekanizmasıdır. Terleme ile birlikte vücut sıcaklığı dengelenir ve toksinler vücuttan atılır.
Ter salgısı büyük oranda sudan oluşur ve terin kötü kokmasına neden olan şey ise özellikle koltuk altı bölgesindeki bakterilerin çürümesidir. Bu nedenle deodorant kullanırken deodorant sıkılacak bölgenin temiz olması gerekir. Her gün duş almak hem ter kokusu hem de vücut hijyeni açısından önemlidir.

Aşırı Terleme Sorunu

Aşırı Terleme Sorunu

Temiz olmayan bölgeye deodorant uygulamak yanlış bir yöntemdir. Aynı zamanda mantar ve deri problemleriyle karşılaşma ihtimalini arttırır. Deodorantları temiz bir cilde, çalkalayarak,15 cm uzaklıktan uygulamak doğru bir yöntem olacaktır.

Terlemeyi azaltmak için yapabileceğimiz en basit değişikliklerden biri günlük içilen su miktarını arttırmaktır. Yeterli miktarda su alınırsa toksinlerin önemli bir kısmı idrarla atılmış olacaktır.
Ter kokusunu önlemek için alınan gıdalara dikkat etmek gerekir. Baharatlar, soğan, sarımsak, kahve, kola gibi gıdalar az tüketilmelidir. Ayrıca alkol tüketimi terlemeyi arttıracağından özellikle yaz aylarında tüketimi olabildiğince azaltılmalıdır.

Aşırı asabiyet, kaygı, stres terlemeye neden olduğu için vücudu rahatlatıcı aktivitelere zaman ayırmak yararlı olacaktır. Günlük yürüyüşler yapmak, keyifli zaman geçirecek işlerle meşgul olmak olumsuz duygularla başa çıkmak için yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz