Bebeklerde Bıngıldak Atması Nedenleri ve Tedavi Yolları

Bebeklerde Bıngıldak Atması Nedenleri ve Tedavi Yolları. Bu yazımızda bebeklerin bıngıldakları ile ilgili bütün özel bilğilere ulaşabilirsiniz.. Yeni bebek sahip olmuş birçok ebeveynin karşılaştığı ve endişe yaşadıkları bir kavramdır. Aslında bıngıldak, tamamen insanın doğası gereği olmaktadır. Bıngıldak, kafa kemiklerinin birleşme noktalarının arasında kalan bağ dokudan oluşmuş bölgedir. .

Bebeğin fark edemediğimiz bıngıldakları da vardır. Bunlar ön-yan bıngıldakları doğumundan sonraki 2–3 ay; arka-yan bıngıldakları ise, 1 yıl içinde kapanır. Doğumdan önce 6 tane olan bıngıldağın genelde doğum öncesi 5 tanesi kapanır. Doğum sonrası sadece en büyük olan ön bıngıldak mevcuttur. Bu da zamanla kendi kendine kapanıp, kemikleşecektir.

Anne Karnında ve doğumda bebeklerin kafasındaki kemikler çok yumuşaktır ve 8 parçadan ibarettir. Bu 8 parça sayesinde bebeklerin kafası çok elastiki ve yumuşaktır. Bu durumun bebeklerde büyük yararı olur. Bebekler anne karnında ortalama 40 hafta geçirirler. Doğumun olacağı gün bebek genellikle baş gelişi ile annenin doğum kanalı içine girer, ve dünyaya gelmek üzere ilk yolculuğuna başlar. Bu yolculuk sırasında dar olann doğum kanalından geçebilmek için başın çok elastiki ve yumuşak olması gerekir. Buda ancak kafa kemiklerinin parçalı ve yumuşak olması sayesinde gerçekleşir. Dar doğu kanalından geçerken kafa kemikleri birirbiri üstüne biner ve küçülür. Bu durum olmasa kafanı kanaldan geçmesi ve dolayısı ile doğum olayı gerçekleşemezdi.

Bebeklerde Bıngıldak Atması Nedenleri ve Tedavi Yolları

Bu bahsedilen 8 parçalı kafa kemikleri arasında boşluklar vardır. Bu boşluklar bebeğin kafası üzerinde elimizi dolaştırısak elimize yumuşak olarak gelir. İşte bu boşluklara biz bıngıldak (Latince: Fontanel) adını veririz.

Bıngıldak varlığı yaşamsal önemdedir.Bebeklerin kafasında birden fazla bıngıldak bulunur. Fakat iki tanesi önemlidir. Birincisi ve en önemlisi “ön bıngıldak”tır ki bu hepimizin bildiği alnın hemen arkasında olab, baklava dilimi şeklinde 2-4 cm. Çapında, ele yumuşak bir biçimde gelen, dokununca kalb atımına benzer hafif inip kalkan özeliktedir. Dokunmak zarar vermez, bebek dokunmakla rahatsız olmaz. Üzeri 3 tabakalı beyin zarı, saçlı deri ve saçla korunur. Dokununca nabız gibi atması beyin sıvısının dolaştığını gösterir.Ön bıngıldak 12-18 ay içinde kapanır. Bebeklerde kafa tasının arkasında üçgen şeklinde ikinci bir bıngıldak daha vardırki buna da”arka bıngıldak adı verilir. Buda ön bıngıldak gibi beyin büyümesini ve doğumun kolay olmasını sağlar. Arka bıngıldak 2-3 ay içinde kapanır.

Bebeklerde Bıngıldak Atması Nedenleri ve Tedavi Yolları

Bebeklerde Bıngıldak Atması Nedenleri ve Tedavi Yolları

Bıngıldak birçok bakımdan önemlidir. Beyin gelişme ve büyümesi bıngıldak sayesindedir. Bıngıldak çok erken kapanırsa bebek beyni sıkışır, büyüyemez. Buda birçok soruna yol açar (zeka geriliği, kusma, başağrısı, huzursuzluk gibi). Bazan erken kapanmanın zararını önlemek için beyin ameliyatı bile gerekebilir. Bu nedenel bebek ilk 1 yıl her ay kontrol edilir, bıngıldağa bakılır, baş çevresi ölçülür. En ufak bir sorun bile önesenir.

Menejit (Beyin zarı iltihabı), beyin sıvısının arttığı durumlar veya beyin tümörleri gibi durumlarda kafa içinde basınç artar. Bu durumlarda bıngıldak çok kabarır. Bu koşullarda bebeğe çok acil müdahale gerekir.

Bıngıldak 18 aydan sonra hala belirgin bir şekilde açık kalmışsa buda önemlidir. İncelenmesi gerekir. Troid bezinin az çalıştığı veya hiç çalışmadığı durumlarda, vitamin ve mineral eksikliklerinde, bazı nadir görülen doğuştan hastalıklarda, beyin sıvısının çok arttığı durumlarda bıngıdak geç kapanır. Erken teşhis ve tedavi önemlidir.

Bıngıldak bebekler için çok önemlidir. Aylık izlenmesi gerekir. Anne-Baba ker muayenede doktora bıngıldağı nasıl diye sorması yararlıdır.

Bıngıldak atması özellikle ağlayan çocuklarda o an için daha fazla görünür. Hatta büyük insanlar bile ağladıklarında ki yüz ifadelerinin ne kadar değiştiğini görüyorsunuz. Bu sebeple hiç korkmadan ve telaş etmeden bu dönemin gelmesini bekleyiniz. Çok kısa süre sonra artık bu atmaların yavaşladığını göreceksiniz. Birçok hurafe bunların hastalık olduğunu anlatıyor gibi düşüncelere dayansa da sizler doktorunuzdan alacağınız olumlu cevaplar ile adeta rahatlayacaksınız.

Saçları da henüz tam çıkmadığı için gözünüze daha çok çarpan bıngıldak sorunlarına takılmadan çocuklarınız ile güzel vakit geçirmeye çalışınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz