Bebeklerin Karşılaşacağı Cilt Sorunları Nelerdir

Bebeklerin Karşılaşacağı Cilt Sorunları Nelerdir

 

Bebeklerin Karşılaşacağı Cilt Sorunları Nelerdir
bebeklerimiz bizler için ne kadar önemli oldugunu anne gibi bilen yoktur
Küçük cilt sorunları ile çocuklukta sık sık karşılanan bir durumdur. Bunların bazıları kendi kendine hızla kendi kendine tedavi olur, bazıları ise çok bulaşıcıdır, hemen tedavi edilmeleri gerekmektedir. Döküntüler başka hastalık belirtileri ile birlikte görülüyorsa ise çocuğunuz bulaşıcı bir hastalığa yakalanmış ihtimali olabilir. Biz kadınlar bu tür hastalık durumlarında çoğu zaman ne yapacağımızı bilemiyoruz.

Kaşıntı İle Baş Etmek İçin Ne Yapılmalı

Deri hastalıklarının çoğunda oldugu gibi kaşıntı meydana gelir. Kaşıma sonucu oluşan çatlakların mikrop kapmaması için kaşıntının bir an önce önlenmesi gerekmektetir.

Çocuklarınıza pamuklu kumaşlardan yapılan kıyafetler giydirin. Pamuklu kumaş diğer kumaşlara nazaran daha az bebeğinizin cildini tahriş eder.

Kaşınan yeri kalamin losyonuna batırılmış pamuk veya bez ile silerek bebeğinizin cildini yumuşatıp rahatmaya çalışın.

Çocuğunuzun banyo suyuna bir avuç bikarbonat koyarak o su ile yıkamanız cildine iyi gelmektedir.

Özellikle çoçuklarda cildini kaşımasını engellemek için gün içinde ve gece tek parmaklı torba eldiven giydirmeniz gerekmektedir.

bebeklerde görünen leke

Leke ve Çıbanlar Hakkında Bilmedikleriniz, Neler Yapabilirsiniz?

Leke ve Çıban Nedir ve tadavisi nasıldır

Leke: herhangi bir nedenle deride oluşan küçük kırmızı şişliklerdir. Çıban ise deride bir bölgenin mikrop alarak acı veren bir şişlik oluşturmasıdır. Bu şişlik olgunlaşarak içi irin dolu bir baş verir. Vücudun her yerinde görülebilmekle birlikte yüzde ve kalçalar gibi nası yerlerden kaygı duymayın, ancak sık sık tekrarlayan çıbanlar bir hastalığın belirtisi olabilir.

Peki Ne Yapmalı, Evde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bebeklerinizde arada sırada leke oluşuyor ya da sivilce çıkıyorsa pek önemsemeyin; tedavi gerektirmeden bir kaç günde geçmektedir. Ağız çevresindeki lekeler salya akıtmasına bağlıysa gidermek için kremde sürmelisiniz.

Çocuğunuzda çıban çıkar ya da leke mikrop kapıp iltihaplanırsa, bölgedeki deriyi antiseptikli pamuk veya bez ile temizleyin.

Çıbanın üzerini yara bandı ile sarın. Çıban giysilerin sürtüneceği ya da kalça gibi çok acı veren bir yerde ise üzerine bolca pamuk koyup öyle plasterleyebilirsiniz.

Çıban bir kaç gün içinde baş vererek kendiliğinden patlayacaktır. Çıbanı sıkmak enfeksiyonun yayılmasına neden olacaktır. Patlayan çıbanı antiseptikli pamukla temizleyin ve yara yerini iyileşene kadar yara bandı ile örtülü tutun.

Peki Bu Durumlarda Çocuk Doktorunuz Ne Yapardı?

Doktor çıbanı yararak irinin akmasını sağlayabilir, böylece çıbanın verdiği tahrip ağrı ve şişlik azalır. Daha sonra çıbanın üzerine sürmeniz için krem verebilirsizin. Çıbanlar çok sayı da ise antibiyotik tedavisi uygulamanızı isteyebilir.
Çoçuklarımızı en iyi şekilde yetiştiren anneler cilt sorunu ile karşılaşabiliyorlar sizlere dogru ve bilir kişilerden aldıgımız kaynaktan sizlerle paylaşmaktayız

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz