Bitkilerden Elde Edilen İksirler ve Zehirler

Bitkilerden Elde Edilen İksirler ve Zehirler .. Eski zamanlarda ,bitkiler tıbbın başlıca kaynagı idiler.Yanlişlıklar ve el yordamı ile denemeler sonucunda , bazı bitki parçalarının bazı hastalıklara çare oldukları belirlenmiştir.Çogunlukla özel bahçelerde yetiştirilen bu bitkiler.
“şifalı bitkiler”genel adıyla bütün ayrıntıları ilebotanik kayıtlarına geçirilmiştir ve günümüzde pek çok bitki ,
hala ilaç sanayinde kullanılmaktadır.Bu bitkilerden elde edilen kimyasal ürünlerin ancak , küçük dozlarda kullanılınca ,  bazı bazı hastalıkların tedavisinde yarar sagladıkları kanıtlanmıştır.Yeni ilaçlar bulmak için araştırmalar hızla sürmekte ve uzmanlar , Dünyanın dört bir yanında her yıl binlerce bitkiyi incelemektedirler.Şimdi sizlere birkaç adet tıpta yeri ve tedavi  edici özelligi kanıtlanmış bitkileri paylaşmak istiyorum;Sıtma tedavisi için kullanılan “KİNİN”  Sıtma tedavisinde kullanılan Kinin , Güney Amerika kökenli kınakına ağacı kabugundan elde edilmektedir.Kinin genellikle cinle karıştırılarak içilen tonige acımsı tat vermek için kullanılır ve bu derde muzdarip insanlar için birebir bir bitkidir.

Bitkilerden Elde Edilen İksirler ve Zehirler

Danayagı ;Bu bitkinin İngilizce adı “zehirli besisuy”anlamına gelir.Bitkinin suyu içilirse , agız hemen şişer ve konuşma güçlügü çekilir.Öldüren Meyveler;Göz cerrahisinde ve mide agrılarına karşı ilaç üretiminde kullanılan “atropin” , son derece zehirli bir bitki olan dulavratotundan elde edilmektedir.Haşhaş Kapsüller ; Haşhaş bitkisi  binlerce yıldır , kapsüllerinden ilaç hammaddesi olarak yararlanmak için yetiştirilmektedir.Haşhaşın kurumuş besi suyu olan ham afyon , haşhaş kapsülü bir bıçakla çizilince tohum kömecinden dışarı sızar.Kullanımı ölümcül sonuçlar veren morfin , kodein ve eroin bu afyondan üretilmektedir.
Gingseng Bitkisi ;Gingseng bitkisinden Çin’de yaklaşık 5.000 yıldırşifalı olarak yararlanılmaktadır.Toz haline getirilen kökleri , uyarıcı etki yapmakta ve hastalıklara karşı direnç saglamaktadır.Günümüzde ticaret amacı ile üretilen Gingseng , Dünyanın dört bir yanında satılmakta ve İnsan ogluna şifa dagıtmaktadır. Kalp dostu;Yüksekotu yaprakları , kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılan bir madde içerir.Aşırı dozlarda alınırsa , çarpıntı ve sersemlik yapar,düşük dozda kullanmı kalbin daha yavaş ama güçlü çalışmasını saglar. Kozmetik Etki ;Bitkiler ,hoş kokuları ve yumuşarıucı yagları nedeniyle kozmetik sanayinde yaygın oplarak kullanılmaktadır. Günümüzde kozmatik sanayinin ünlü iki bitkisi ,”Jojoba” ve “Aloe vera”dır.Her iki bitkide kurak bölgelerde yetişir ve deriyi yumuşak tutmaya yarayan yaglar içerir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz