Doğum kontrol haplarının etkisi ne kadar sürer

Doğum kontrol haplarının etkisi ne kadar sürer

Doğum kontrol haplarının etkisi ne kadar sürer

Doğum kontrol haplarının etkisi ne kadar sürer diye baktığımızda ortalama olarak her hapın 7 günlük bir süresi olduğunu görüyoruz. Yapılan birçok araştırma alınan bir hapın ertesindeki 7 günü de ortalama olarak koruduğunu gösterir ama bu tabi ki her kadındaki hormonlar sebebi ile farklılık gösterebilir.

Doğum kontrol hapının kullanımı genellikle 21 gün boyunca devam eder. Kadın hastalığı dönemde 7 günlük bir ara verir ve daha sonra tekrar başlar. Çok ender unutulduğunda büyük bir etki yapmayabilir ama birkaç günlük geciktirme yaptığınızda potansiyel olarak hamile kalma olasılığınız artar. Genellikle disiplin işi gerektiren bu yöntem ile doğum kontrol yöntemi uygulamak zor olabilir.

Her zaman unutmadan kullanmanız gereken doğrum kontrol yöntemlerini bırakan kadınlarda bazen bir yıl dahi hamile kalamadığı gözlemlenebilir. Özellikle çok uzun yıllardır kullanan kadınlarda bu durum daha çok ortaya çıkar. Yine de bu farklılık göstereceği için asla bunu kıstas almayın ve gebe kalmayı düşünmüyorsanız, mutlaka olarak haplarınızı ertelemeden almaya çalışın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz