Gebeliğin Hamileliğin İlk Belirtileri

Adet gecikmesi, hamileliğin ilk belirtileri arasında en önemli yere sahip olsa da bazı belirtiler adet gecikmesinden önce hamile olduğunuzu gösterebilir. Hamilelik belirtileri unutulmamalıdır ki, hamilelikten hamileliğe, kadından kadına değişen bir durumdur. Bazı bayanlar, gebeliğin ileriki dönemlerine kadar birtakım belirtilerle karşılaşmayabilir ya da yaşanan belirtiler adet dönemi öncesi belli başlı belirtilerle karıştırılabilir. Bu nedenle birazdan sayacağımız belirtileri yaşasanız bile hamile olduğunuz söylenemeyebilir. Yine aynı şekilde bu belirtilerden bir veya daha fazlasına sahip olmanız da hamile olduğunuzu kesin bir biçimde ortaya koymaz.

Birçok bayan hamile olduğunun farkına varana kadar doğum kontrol hapı kullanmaya devam eder ve bu nedenle telaşa kapılır. Yapılan araştırmalara göre endişe edilecek bir durum yok. Hamile misiniz, değil misiniz? Bunu anlamanın en basit yolu hamilelik testi yaptırmaktır. Fakat bazı belirtiler de test yaptırmanız için sizi yönlendirebilir.

Gebeliğin Hamileliğin İlk Belirtileri

  • Hafif Kanama

Bazı bayanlar için gebeliğin en erken belirtisi, hafif vajinal kanamalardır. Döllenmenin hemen ardından 10-14 gün sonra oluşan ve çok kısa devam eden bu kanama yerleşme (implantasyon) kanaması olarak tabir edilir. Bu kanama genelde adet dönemine geldiği için zaman zaman adet kanamasıyla karıştırılabilir. Adet kanamasına oranla benekleme şeklinde hafif bir kanama olduğunu söyleyebiliriz.

  • Ruhsal Değişiklikler

Vücudunuzdaki hormonal değişimler sonucunda ruh halinizde ani değişiklikler oluşabilir. Daha kolay sinirlenebilir ya da daha stresli olabilirsiniz. Kahkaha atarken bir anda ağlamak isteyebilirsiniz. Duygusal dalgalanmalar da hamilelik belirtileri arasında sayılabilir.

  • Baş Dönmesi

Gebelik, kan damarlarının genişlemesine neden olur. Bu nedenle zaman zaman tansiyonuz düşebilir. Uzun süre ayakta durmak zorunda kaldığınızda ya da bir süre oturduktan sonra aniden hareketlendiğinizde baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

  • İdrara Sık Çıkma

Gebeliğin meydana gelmesinden 1 hafta sonra dahi sık tuvalete çıktığınızın farkına varabilirsiniz. Geceleri olağandan fazla uyanıp idrara çıkabilirsiniz. Bazı gebe bayanlar da kabızlık da görülmektedir.

  • Bazı Yiyeceklerden Tiksinme ya da İştahın Açılması

İştahın artması, birçok anne adayının yaşadığı erken belirtiler arasında yer alır. Bazı yiyeceklere aşerebilir, sürekli aç olduğunuz hissine kapılabilirsiniz. Bazı hamile hanımlar da ise tam zıttı durum yaşanabilir. Daha önce sevdiğiniz yiyeceklerden tiksinebilirsiniz.

  • Mide Bulantısı ve Kusma

Hamileliğin ilk belirtileri arasına bu belirtiyi koyabiliriz. Hormon seviyelerinin değişmesi sebebiyle meydana gelen bu durum, günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Bazı gebe bayanlar kokulara karşı aşırı hassasiyet duyabilir. Sevdiğiniz bir koku midenizi bulandırabilir.

  • Memelerde Hassasiyet ve Büyüme

Gebeliğin erken döneminde vücutta gerçekleşen hormonal değişiklikler göğüslerde büyümeye neden olur ve bu durum sonucunda da göğüsleriniz hassas hale gelir ve hafif ağrı yaşamanıza neden olabilir. Meme uçlarında renk değişikliği de gözlemlenebilir.

  • Yorgunluk

Gebe kalan bir bayanın iş yükü artar. Metabolizmanız, hem bebeğinizin hem de sizin gelişimini destekleyebilmek adına hızlanır. Bu nedenle kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Progesteron adlı hormon hamilelik döneminde daha fazla salgılanır. Yatıştırıcı etkisi bulunan bu hormon yorgunluğu arttırır. Bundan dolayı normalden fazla uyuma ihtiyacı, yorgunluk ve halsizlik hamileliğin en yaygın belirtileri arasında gösterilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz