Gebelik öncesi antibiyotik kullanımı

Gebelik öncesi antibiyotik kullanımı

Gebelik öncesi antibiyotik kullanımı

Bugün hamile kalan birçok kadın hamile olduğunu bilmediği dönemde ilaç kullanımı yapmış ve hatta ağır ilaçları bünyeye almış olabilir. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz an hemen ilaç kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza danışarak ilaçlarınızın isimlerini söylemelisiniz.

Gebelik öncesi antibiyotik kullanılır mı ve bunun ne gibi zararları olabilir gibi birçok soru işareti kadınların kafasına yerleşir ve onları kemirir. Acaba çocuğuma bir şey oldu mu ya da bebek özürlü doğar mı gibi düşünceler yerleşmiş olabilir. Bu konuda doktorlar size ya hep ya hişç kuralından bahsedecektir. Eğer ilaçlar sizi olumsuz olarak etkilemişse zaten gebeliğiniz devam etmeyecek ve düşük ile sonuçlanacaktır. Bu sebeple bu 3 aylık dönemi beklemelisiniz.

Bunun dışında hamile olduğunu bilmeden de ilaç kullanımı yapanlardansanız gönlünüzü ferah tuttun ve doktorunuza mutlaka ilaçların isimleri ile ne kadar süre kullandığınızı açıklamayı unutmayın. Doktorunuz gerekli görürse testler yapacak ve sizlerin içini rahatlatacaktır. Bazı hamileler gebeliği boyunca dahi ilaç kullanmak zorunda kalırlar ve doktor kontrolünde olduğu için herhangi bir zararı olmaz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz