Gebelik Zehirlenmesi

Gebelik Zehirlenmesi

Gebelik Zehirlenmesi Nedir

Aslında her kadının sorunu ve korktugu bir konu olan gebelik zehirlenmesi sizlere makalemizde gebelik zehirlenmesinin raslantıları ve belirtileri nelerdir şimdi dikkat edecegimiz konularda birisi olan gebelik zehirlenmesi gebelik zehirlenmesi bebeginize ilk olarak zarar verir zamanında müdahale edilmesi lazımdır. Gebelik sırasında yüksek tansiyon, sidikte albümin, ayak bileklerinde şişler çok görülen durumlardır. Fakat, gebeliğin son aylarında genel sağlık bozulmasıyla birlikte bu üç belirtinin hepsine birden rastlanması olasılığı azdır. Önemli olan, bu durumu, daha önce hastada olup da gebelikte ağırlaşan bir böbrek hastalığı ile karıştırmamaktadır.
hamileligin son aylarında bazı kadınlarda tansiyon yükselmesi (hipertansiyon), sidikte protein albüminüri dokularda sıvı fazlalığı ödem görülürmektedir. Eskiden bunların dolaşımdaki bir toksinden ileri geldiği düşünülürdü; bu duruma gebelik zehirlenmesi ya da gebelik toksikozu denilmesi bundan ötürüdür. Bazen bu belirtilerden sonra sara (epilepsi) krizine benzer krizler de görülür. Bu krizlere eklampsi krizi denir. Günümüzde krizli çeşidine az rastlanmakla birlikte, gebelik zehirlenmesi, hâlâ birçok ülkede gebelik dönemi hastalıklarının ve düşüklerin etkenleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu zehirlenmenin klinik teşhisi için yukarıdaki üç durumdan (hipertansiyon, albüminüri ve ödem) ikisinin olması şarttır.

Gebelik zehirlenmesinin birçok belirtisi, bu arada özellikle baş ağrısı, bulanık görme, gözlerin önünde benekler uçuşması, tansiyon yükselmesiyle ilgilidir. Genç bir kadında tansiyon genellikle 13,5 un altındadır. Bununla beraber normal bir gebelikte 11′e kadar düşük bir tansiyon bile olağan sayılırmaktadır

Gebelik zehirlenmesi çoğunlukla son üç ayda olur. Sizlere gebelikte zehirlenme konusunda verdigimiz bilgiler uzman doktorlar ve dogum kadın hastalıkları doktorlardan aldıgımız bilgiler neticesiyle sizlere aktarmış olduk gebelik zehirlenmesi dikkat etmeniz olan bir unsurdur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz