Gebelikte alttan ultrasona bakmak normal mi?

Gebelikte alttan ultrasona bakmak normal mi?

Gebelikte alttan ultrasona bakmak normal mi?

Kadın hamile kaldı mı her konuda daha çok hassaslaşır ve asla bebeğine bir zarar gelsin istemez haklı olarak. Özellikle doktor muayenelerin de bu devam eder ve alttan bakılıp kontrol edildiğinde rahatsızlık duyulur. Peki, gebelikte alttan ultrasona bakmak normal mi? Diye merak ediyor olabilirsiniz. Özellikle ilk kez gittiğinizde ve gebeliğiniz henüz çok yenisiyse bir kez bakılabilir ama birçok hekim bunun sürekli ve devamlı olmasını istemektedir.

Artık çok fazla gelişen teknoloji ile alttan ultrasona bakmaya gerek kalmadan, göbek kısmından tüm detaylara bakılır ve tüm bilgiler hamileye aktarılabilir. Bu sebeple sizlerde sık sık bu muayene türüne tanık oluyorsanız doktorunuz ile konuşabilir ve yapmamasını isteyebilirsiniz.

Birçok kişiye alttan ultrason ile bakmak rahimi uyarma olarak algılanır. Hamileliğin sonlarına doğru çok fazla bakılmaması da bu sebepledir. Rahime olduğu kadar az dokunulur ve onun yalancı sinyaller almasını engellemek için göbek kısmından kontroller yapılır. Zaten sizlerde son teknoloji ile donanmış bir hastaneye gidiyorsanız alttan muayene olmadığınızı görüyor olacaksınız.

bir önceki konumuz olan Gebeliğin 17. Haftası  göz atarak daha saglıklı bilgi sahibi olabilirsiniz

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz