Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme 

Gebelikte iyi beslenme bebek ve anne sağlığı için çok önemli olduğunu uzman doktorlar tarafından onaylanmıştır.

Gebeliğin en önemli sonucu, yeterli doğum ağırlığının sağlıklı bir bebek – düşük doğum ağırlığı, kötü sağlık ve ölüm riski bir göstergesidir. Düşük doğum ağırlıklı için risk faktörleri yaş ve önceki doğum, sosyo-ekonomik durumu, sigara, alkol, uyuşturucu ve kötü beslenme dahil – son 4 tüm önlenebilir riskler vardır. İstatistik düşük doğum ağırlığı, erken okul yıllarında astım, davranış problemleri ve hatta  insidansı katkıda göstermektedir.

Bazı bilim adamları bile fetusun sağlıklı gelişimi, yeterli beslenme ile ilişkili yaşam boyunca bizim sağlık şekillendirebilir inanıyorum. Southampton İngiltere’nin Üniversitesi Tıbbi Araştırma Konseyi Profesör David Barker, kalp hastalığı, felç, osteoporoz ve diyabet birincil koruma fetusun beslenme bağlı olduğunu göstermektedir.

Beslenme İhtiyaçları

Bir kadının üreme rolü özel beslenme ihtiyaçları gerektirir – Hamilelik bir kadının hayatının en beslenme zorlu bir dönemdir. Optimal beslenme desteği gereklidir:

  • Plasenta büyüme
  • Kan hacminde artış
  • Kardiyak output bir artış
  • Sıvı düzeylerinde bir artış
  • Hormonal değişiklikler
  • Emzirme için hazırlık meme dokusu değişiklikleri
  • Akciğer, böbrek, idrar ve üreme işlevlerine değişiklikler.

Optimal beslenme gebe önce başlar – iyi bir örnektir (ek şeklinde folik asit denir) B grubu vitamini folat olduğunu. Bu vitamin sinir sistemi, gebeliğin ilk 6 haftasında meydana nöral tüpün özellikle de kapağın normal gelişimi için gereklidir. Kadınlar kadar 4 hafta boyunca hamile olduğunu biliyorum, bu yüzden gebelik sefer folat yeterli besin alımını sağlamak esastır olmayabilir. Bu nedenle Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Konseyi gebelik planlayan tüm kadınların gebelik öncesi planlanan (daha yüksek risk altında kadınların daha fazla almak için tavsiye edilebilir) bir ay için günlük folik asit en az 400 mcg alması gerektiğini önermektedir. Takviyesi ilk trimester boyunca devam etmelidir. Nöral tüp düzgün yakın başarısız olursa, spina bifida gibi doğum kusurlarına neden olabilir – bu kusurlar Avustralya’da beş yüz gebelikten birini etkiler.

Sodyum ve potasyum hariç tüm temel vitamin ve minerallerin önerilen diyet alımı (RDI) gebelik (ve emzirme) sırasında yüksektir. Avustralya İstatistik Bürosu’nun verileri, ancak kadınlar RDI seviyesini sindirerek olmadığını ortaya koymaktadır. Örneğin,% 96 çinko için RDI’nin daha az olması ve neredeyse% 97 yeterli folat yemek için başarısız. % 60 magnezyum eksikliği ise hamile kadınların şaşırtıcı bir 100%, yeterli demir tüketmek yok ve% 79 diyet yeterli kalsiyum almıyor. Kalsiyum Gebelik sırasında anne ve bebeğin çift için ihtiyacı, kalsiyum kemik ve diş gelişimi için önemli olduğunu ve bazı çalışmalar kalsiyum takviyesinin aslında post-natal depresyonun önlenmesi olduğunu göstermektedir.

Diyetteki esansiyel yağ asitleri (EFA’lar), aynı zamanda fetusun gelişimini etkiler. En önemli EFA’ların biri balık bulunan (ve aynı zamanda anne sütünde) olan dokosaheksaenoik asit (DHA), olarak adlandırılır. Bazı çalışmalar anne sütü DHA miktarı diyet değişiklikleri nedeniyle son 10 yıl içinde yaklaşık% 35 oranında düştüğünü gösteriyor. DHA beyin, retina ve sinir sisteminin yapı ve işlev olarak biyolojik bir role sahiptir. Gelişmekte olan bebeğin beyin son trimesterde hızla büyür ve DHA annenin alımı bağlıdır. Klinik çalışmalar balık yağı ile takviye yoluyla DHA annenin alımının artırılması yenidoğanda DHA yüksek kan düzeylerinde sonuçları (örneğin ton balığı gibi balık yağı DHA yüksek olduğu) olduğunu göstermiştir. Beyin büyür ve ilk yıl için hızla gelişmeye devam ediyor ve DHA yeterli kaynağı bu dönemde gereklidir.

Demir

Demir gereksinimleri özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde, gebelik sırasında artış gösterir.Sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin üretimi plasenta de dahil olmak üzere, vücuttaki tüm dokulara oksijen taşımak için çok önemlidir.

Demir et kaynakları vücut emilir demir haem formunu içerir. Vejetaryenler, et yiyenlere göre gebelikte demir eksikliği riski daha fazladır. Vitamin C bitkisel kaynakları bulunan non-haem demir emilimini artırır.

Diyet Önerileri

Her iki ebeveynin Diyet değişiklikleri ideal olarak en az 4 ay önce gebe ve gebelik ve emzirme dönemi boyunca muhafaza anne diyet ele alınmalıdır.

En çok tüketilen besinler : ekmek, tahıl, pirinç, makarna gibi kepekli tahıllar, meyve ve sebzeler.

Orta yiyin: balık, tavuk, baklagiller, fındık, tohumlar, yumurta, süt ürünleri ve et gibi protein açısından zengin gıdalar.

Arada yiyin: tekli doymamış yağlar, örneğin zeytin ve kanola yağları

Limit: şeker, tuz, çay, tereyağı, çoklu doymamış yağlar örneğin ayçiçeği ve aspir yağları.

Kaçının: Doymuş yağlar hayvansal yağlar, kahve, alkol, sigara örneğin.

Enerji Gereksinimleri

İlk trimester sonra, enerji gereksinimleri günde yaklaşık 600 kilojoules oranında ortalama artış. Besleyici gıda seçimler yapma istenen ağırlık sonucu sağlamalıdır. Çeşitli faktörlere ilk 3 ay süresince gebelik, 0.7-1.3 kg kazanç kilo etkileyebilir ve olsa 2. ve 3. trimesterde ayda 2 kg ortalama olarak kabul edilir.

Egzersiz

Yürüyüş, yüzme, veya yoga gibi egzersiz ılımlı bir miktar spor, güç ve gebelikte refahı geliştirmek değil esneklik teşvik değil, aynı zamanda doğum sırasında büyük yararı olacaktır.

Beslenme ve Emzirme

Günlük ek bir 2500kjs emzirme sırasında enerji üretmek için gereklidir. Optimal beslenme sağlamak için gebelik için önerilen sağlıklı beslenme alışkanlıkları koruyun. Günde 2 litre su tüketmek ve kalsiyum özel bir dikkat yeterli süt üretimini sağlamak gerekiyor. Emzirme teşvik Bitkisel çaylar rezene ve çemen içerir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz