Gebelikte İdrar Yolu Hastalıkları

Gebelikte İdrar Yolu Hastalıkları

Gebelikte İdrar Yolu Hastalıkları

 

Gebelik döneminde kadınların vücutlarında ani ve hızlı değişimler meydana gelir. Ve bu değişimler sonucunda da ne yazık ki istenmeyen rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Gebelikte idrar yolu hastalıklarının başında ilk olarak enfeksiyonlar gelmektedir. Normal zamanlarda bile pek çok kadının karşılaştığı bu durum, gebelik esnasında artmakta ve anne adaylarını rahatsız etmektedir.

 

Hormonların hızlı bir şekilde artması, gebelikte idrar yolu hastalıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra gittikçe büyümeye başlayan rahmin idrar yoluna baskı yapması sonucunda da çeşitli şekillerde idrar yolu hastalıkları baş göstermeye başlar. Özellikle de enfeksiyonun belirtileri çok açıktır ve yapılacak olan tedaviler ile bu durum azaltılmaktadır.

 

İdrardan kan gelmesi, sıklıkla idrara çıkma, idrar yaparken oluşan yanma hissi, idrarda normalde olmayan koku, geceleri meydana gelen idrara çıkma hissi, idrar yolu hastalıklarının başladığının da habercisi olabilmektedir. Bundan dolayı da bu şikayetlerin meydana gelmesi sonucunda hiç vakit kaybedilmeden en yakın hastaneye gidilmeli ve gerekli testlerin yapılarak var olan durumun ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz