Gebelikte Vajinal Ultrason Zararlı Mı?

Gebelikte Vajinal Ultrason Zararlı Mı?

Gebelikte Vajinal Ultrason Zararlı Mı?

 

Bebeğin büyüme evresinin yakından takip edilmesi için belirlenen dönemlerde ultrason yapılmaktadır. Bu sayede bebeğin ay ay büyüme ve gelişmesi rahatlıkla incelenmektedir. Bu ultrason çeşitleri arasında bulunan vajinal ultrason, özellikle de gebeliğin ilk aylarında sıklıkla tercih edilmektedir. Çünkü bu dönemde bebek ve bebeğin kalp atımlarının incelenmesi çok büyük önem taşır.

 

Gebelikte vajinal ultrason ile bebeğin kalp atışları, karından yapılacak olan ultrasona göre çok daha net bir şekilde duyulabilmektedir. Ancak gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bu ultrason türüne çok da ihtiyaç duyulmaz. Bazı anne adayları ise vajinal ultrasondan çekinmektedir. Çünkü çevrede duyulanlardan dolayı bu ultrason türünün bebeğe zarar verebileceği endişesi taşınır.

 

Tüm bu düşünülenlerin aksine, gebeliğin ilk dönemlerinde yapılmakta olan vajinal ultrasonun bebeğe hiçbir şekilde zararı bulunmaz. Düşünülenlerin tam aksine gebeliğin ilk dönemlerinde yapılmakta olan vajinal ultrason sayesinde bebek ile ilgili çok daha fazla bilgi sahibi olunabilmekte ve eğer myom gibi sorunlar meydana gelmeye başladıysa bu durumlar çok daha erken bir şekilde fark edilebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz