Gebelikte Yüzüstü Yatmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelikte Yüzüstü Yatmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelikte Yüzüstü Yatmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

 

Gebelik döneminde anne adayları, normalde olduğundan çok daha fazla şeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi de uyku pozisyonlarıdır. Çünkü anne karnındaki bebeğin normal zamanlarda olduğu gibi uyku esnasında da zorlanmaması, onun sağlığı açısından çok büyük önem taşımaktadır.

 

Gebeliğin meydana geldiği zamanlardan son zamanlara kadar anne adaylarının uyku pozisyonlarına dikkat etmeleri gerekir. Bazı kişiler, gebeliğin ilk üç ayında uyku pozisyonlarının çok önemli olmadığını söyleseler de bu dönemde bile anne adaylarının kesinlikle yüzüstü yatmamaları gerekmektedir. Bu tür bir yatışın gerek anne adayına gerekse bebeğe zararı bulunmaktadır.

 

Gebelikte yüzüstü yatmak sonucunda bebeğe çok fazla baskı uygulanmış olacaktır. Bunun yanı sıra bu yatış pozisyonu anne adayının rahim bölgesine baskı yapacak ve bu da anne adayını uyku esnasında oldukça rahatsız edecektir. Böyle bir durumun meydana gelmesini engellemek için gebeliğin hangi haftasında olurlarsa olsunlar mutlaka doktorları ile iletişime geçmeli ve hareketlerini bu iletişim doğrultusunda yapmaları gerekmektedir. Yapılacak olan şeyler sonucunda ise anne adayları çok rahat bir şekilde hamilelik dönemlerini geçirmiş olacaklardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz