Hamilelik Döneminde Kilo Alımı

Hamilelik Döneminde Kilo Alımı

Sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamak bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesi için gerekli olan besin maddelerini almasını sağlar. Peki gerçekte ne kadar ekstra kaloriye ihtiyacınız var? Her ne kadar fazladan kalori almanız gerekse de, “iki kişilik” yemek gerekli değildir. Ortalama hamile bir bayan, hamile kalmadan önceki haline göre fazladan 300 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu şekilde hamilelikte doğru miktarda kilo alınır.

Ne kadar kilo almanız gerektiğini doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz. Normal kiloda olan kadınlar, hamile kaldıktan sonra 10-15 kg almalıdır. Normalin altında kilosu olan kadınlar, hamile kaldıktan sonra, 12-18 kg almalıdır. Ve normalin üstünde kilosu olan kadınlar sadece 7-10 kg almalıdır.

Genel olarak, hamileliğinizin ilk 3 ayında 1-2 kilo almalı, hamileliğin geri kalanında ise haftada 45 gr almalısınız. Eğer ikiz bekliyorsanız, hamilelik sırasında 15-20 kilo almanız gereklidir. Sizin kilonuz bebeklerin kilosunu da etkileyeceğinden özellikle ikizlere hamileyken doğru miktarda kilo almak çok önemlidir. Ve ikiz bebekler genelde beklenen tarihten önce dünyaya geldikleri için, sağlıkları açısından daha yüksek doğum kilosu önemlidir. İkiz bebek taşırken, günde 3000 ila 3500 arası kalori ihtiyacı duyabilirsiniz.

Peki hamilelikte alınan kilolar nereye gider? Bebek 3 kg, plasenta 1 kg, amniyotik sıvı 1 kg, göğüs dokusu 1 kg, kan sağlama 2 kg, doğum ve emzirme için depolanan yağ dokusu 2-4 kg, daha büyük rahim 1-2 kg olarak toplam 10-15 kg. Hamileyken fazla kiloları olan bayanlar için eğer doktor isterse kilo vermek gerekebilir. Fakat kilo verme süreci sadece doktor kontrolü altında sürdürülmelidir. Fakat çoğu durumda kadınlar hamilelik sürecinde kilo vermeye veya diyet yapmaya çalışmamalıdır.

Eğer doktorunuz hamileliğiniz sırasında kilo almanızı istiyorsa, günde 5 ya da 6 küçük öğün yiyin. Elinizin altında kabuklu yemiş, kuru üzüm, peynir ve kraker, kurutulmuş meyveler, dondurma ve yoğurt gibi atıştırmalık yiyecekler bulundurun. Tost ekmeğine, krakere, elmaya, muza veya kereviz yaprağına fıstık ezmesi sürerek tüketin. Bir yemek kaşığı fıstık ezmesi size 100 kalori ve 7 gr protein sağlayacaktır. Patates püresine, çırpılmış yumurtaya ve kahvaltılık gevreklere süt ekleyerek tüketin. Yemeklerinize tereyağı, krem peynir, et sosu ve peynir gibi eklentiler yapın. Eğer normalden fazla kilo aldıysanız doktorunuzla konuşun ve kilo vermek için doğum sonrasını bekleyin.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz