Hamilelik ve Doğum Öncesi Vitaminleri

Sağlıklı bir diyet uygulamak her zaman için önemlidir, özellikle de hamilelik sırasında. Aynı zamanda hamilelik sırasında, annenin diyetinde eksik kalan noktaları tamamlayabilmek için doğum öncesi vitaminleri kullanmak da önemlidir. Doğum öncesi vitaminleri bir çok vitamin ve mineral içerir. Bu ilaçların içeriğindeki folik asit, demir ve kalsiyum oldukça gereklidir.

Folik asit, beyni ve omuriliği etkileyen nöral tüp bozukluklarının ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olur. Nöral tüp bozuklukları hamileliğin 28. gününden itibaren, yani bir çok kadın daha hamile olduğunu fark edemeden ortaya çıkar. Hamileliklerin neredeyse yarısı plansız bir şekilde oluştuğundan dolayı, hamile kalabilecek tüm kadınların günlük olarak 400 mikrogram folik asit alması önerilmektedir. Folik asit alımı hamilelik ortaya çıkmadan önce başlamalı ve hamileliğin ilk 12 haftası boyunca devam etmelidir.

Bebeğinde nöral tüp bozukluğu bulunan bayanlar doktorlarıyla görüşerek folik asit dozajını değiştirip değiştirmemesi gerektiği hakkında bilgi almalıdır. Araştırma sonuçlarına göre, bebeğinde nöral tüp bozukluğu bulunan kişiler ilk 3 ay boyunca günde 4000 mikrogram gibi büyük bir doz folik asit aldığında duruma faydası olduğu görülmüştür. Fakat folik asit dozajı doktorla görüşülmeden kesinlikle değiştirilmemelidir. Folik asit içeren yiyecekler, yeşil yapraklı sebzeler, kabuklu yemişler, turunçgiller ve zenginleştirilmiş besinlerdir.

Kalsiyum da aynı şekilde hamile kadınlar için çok önemlidir. Bebek anne karnında büyürken kemik gelişimi için annenin kalsiyum kaynaklarını kullanır. Bu nedenle annenin kemik yoğunluğunun azalmaması için kalsiyum alması gerekmektedir. Demir ise kanda oksijen taşınmasını sağladığı için hem anne hem bebek için çok önemlidir.

Peki iyi bir doğum öncesi vitamini ne içermelidir? Vitamini seçerken içinde 400 mikrogram folik asit, 400 IU D vitamini, 200-300 mg kalsiyum, 70 mg C vitamini, 3 mg tiyamin, 2 mg riboflavin, 20 mg niyasin, 6 mikrogram B12 vitamini, 10 mg E vitamini, 15 mg çinko ve 17 mg demir olmasına dikkat etmeniz gereklidir. Bazı durumlarda ise doktorunuz size özel doğum öncesi vitamini reçete edebilir.

Bazı doğum öncesi vitaminleri mide bulantısı yaşayan hamile kadınlarda mide bulantısını arttırabilir. Eğer bu sizde oluşursa, doktorunuzla temasa geçin. Doktorunuz size farklı bir çeşit doğum öncesi vitamini reçete edebilir. Örneğin, bazı bayanlar vitamin hapını yutmaktansa çiğnenebilir veya sıvı vitaminleri tercih edebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz