Heteotopik Gebelik Nedir ?

Heteotopik Gebelik Nedir ?

Heteotopik Gebelik Nedir?

 

Hamile kalan her anne adayının en büyük arzusu, hiçbir sorun çıkmadan sağlıklı bir şekilde bebeklerini kucaklarına almaktır. Bunun için de gerek hamilelik döneminin başında gerekse hamilelik boyunca her türlü önlem alınır. Fakat kimi zamanlarda çeşitli şekillerde istenmeyen durumlar da meydana gelebilmektedir. bu durumlardan bir tanesi ise heteotopik gebeliktir.

 

En genel anlamı ile heteotopik gebelik, rahmin içerisinde ve dışarısında aynı anda iki gebeliğin meydana gelmesi durumudur. Böyle durumlarda rahim içerisinde iki ya da bir gebelik oluşurken rahim dışarındaki tüplerde de buna ek olarak bir gebelik oluşabilmektedir. Ancak bu tarz gebelik kimi zaman rahim ağzı ve karın bölgesinde de görülebilmektedir.

 

Günümüzde bu tarz gebeliklere normal yollardan gebe kalmış kişilerde çok sık rastlanmamaktadır.  Genellikle tüp bebek uygulamasının yapıldığı kadınlarda anne adayına birden fazla transfer yapılması, bu tarz bir gebeliğin oluşma riskini de arttırabilmektedir. Çünkü tüp bebek uygulamalarında embriyo transferi dışarıdan gerçekleşmektedir. Ve bu da heteotopik gebeliğin oluşma durumunda gözle görülür bir artış meydana getirebilmektedir.

bir sonraki konumuza göz atarak  Hamilelik  hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz