Horlama ve Tedavi İpuçları

Horlama ve Tedavi İpuçları , Uyurken ağzınızdan veya burnunuzdan aldığınız hava, akciğerinize giderken boğazınızdaki dokulardan geçerken titreştiği zaman horlama sesini çıkarır. Genellikle bu ses çok yüksek ve kulak tırmalayıcı şekildedir. Yüksek sesle horlamak, sizin veya çevrenizdekiler için rahatsız edicidir ve iyi bir uyku alınmasını engeller.

Horlama ve Tedavi İpuçları

Horlama ve Tedavi İpuçları

Çoğunlukla horlayıp holamadığınızı bilemezsiniz lakin eşiniz horladığınızı ve ağzınız açık bir şekilde uyuduğunuzu eşiniz fark edebilir. Horlamanız eşinizi ve sizi rahatsız ediyorsa ertesi gün ikiniz için de ertesi gün çekilmez bir hal alacaktır.

Horlamak, uyku apnesi gibi bazı uyku rahatsızlıklarının da habercisi olabilmektedir. Uyku apnesi ciddi bir sorundur çünkü uyuduğunuz süre nefes almayı ara ara bırakırsınız. Bu yüzden horlamanızın sıklığı artıyor ve arka arkaya günlerde devam ediyorsa mutlaka bir hekime danışınız. Horlama, erkeklerde daha sık olmakla birlikte iki cinsiyette de görülmektedir.

Sebepleri Nelerdir

Uyuduğunuz vakit, ağzınızın arka tepesindeki yumuşak damak, dil ve boğaz gevşer ve dinlenme haline geçerler. Bu yapıların çok gevşemesi durumunda hava yolunu daraltabilir veya tamamen kapatabilirler. Nefes alındığında yumuşak damağımız ve küçük dilimiz titret ve boğazınızın arka kısmına tıklatır derecede vurur. Horladığımızda oluşan ses işte buradan çıkar. Bunların yanında bademcikler ve lenf bezleri de titreşebilir. Dokuların titremesi, hava yolunun darlığı ile doğru orantılıdır. Hava yolu ne kadar dar olursa o derece yüksek ses çıkar.

Tedavi İpuçları

Horlamayı engellemek için yaşam biçiminizi değiştirerek ve uyumadan önce yapacağınız değişikliklerle yapabilirsiniz. Birkaç örnek verirsek:

 
Kilonuz normalden yüksek ise kilo vermeye başlamalısınız
 
Sigara içiyorsanız sigara içmeyi bırakabilirsiniz
 
Sırt üstü yatmak yerine sağınıza ve solunuza yatmalısınız
 
Alkol kullanıyorsanız alkol almayı bırakmayı deneyebilirsiniz
 
Yatmadan önce uyutucu, sakinleştirici gibi ilaçlar kullanıyorsanız bu ilaçları almayı sınırlandırmalısınız
 
Eğer burnunuz tıkalı ise burun şeritleri veya spreyler aracılığı ile burnunuzun rahat nefes alışını sağlayabilirsiniz
 
Rahat nefes almanızı sağlayacak burun şeritleri veya burun diskleri kullanabilirsiniz
 
Eğer bu yöntemler işe yaramaz ise nefes almanızı sağlayacak makineler kullanabilirsiniz. Bu tedavi “Devamlı Pozitif Havayolu Basıncı” olarak adlandırılır. Bazı vakalarda, hava yolunuzu açmak için doktorunuz size ameliyat dahi önerebilir.
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz