Kabızlık Nedir ? Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir ?

Kabızlık Nedir ? Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir ? Bu soruna detaylıca değinelim ve kabızlıktan nasıl kurtulacağınızı bir bir anlatalım hanımlar.Kabızlık; Besin lifi açısından yetersiz beslenme, vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda su alınmaması, sindirilmesi zor ve ağır yiyecekler, bağırsaklardaki sindirime yardımcı olan ‘‘iyi huylu’‘ bakterilerin azalması gibi nedenlerden dolayı yaşanabilir. Böyle durumlarda sindirim oldukça zorlaşır, dışkı bağırsaklardan kolay şekilde atılamayacak kadar sertleşir ve taşlaşır.  Uzun süren ve devamlı tekrarlanan kabızlık gibi bağırsak ve sindirim sorunlarından hemoroide kadar bir çok farklı rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir.

Kabızlık Nedir ? Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir ?

Kabızlık Nedir ? Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir ?

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Besin Lifi İçeren Gıdalar: Yiyeceklerin vücut tarafından sindirilemeyen veya çok yavaş sindirilebilen bölümleri olan, besin lifi suda çözünebilen ve çözünemeyen olaraktan ikiye ayrılır. Suda çözünebilen besin lifi çok daha uzun süre tok tutar ve vücudun gıdalardan alınan vitamin ve mineralleri daha hızlı emmesine vesile olur. Suda çözünemeyen besin lifi ise idrarın bağırsaklardan daha çabuk geçmesini sağlar ve bu sayede toksinlerin atılma sürecini hızlandırır.

Kabızlık ya da ishal gibi sindirime bağlı sorunlardan korunmak için her iki besin lifini de eksiksiz olmak şartıyla almalıyız. Kabızlığa neler iyi gelebilir sorusunun ilk sıradaki cevabı “besin lifi bakımından zengin bir beslenme düzenidir.” olabilir. Çünki besin lifi tüketmeniz azaldıkça kabızlık sorunu tamamen ortadan kalkmayacaktır. Bazı ilaçlar ile kabızlık geçici olarak hafifletilebilir veya kesilebilir ancak bu ilaçlar kalıcı bir çözüm sunmaz ve uzun süre kullanımda bağırsak tembelliğine neden olabilir.

Besin lifi bakımından oldukça  zengin olan çavdar, karalahana, buğday, lahana, kereviz, fasulye, kepekli tahıllar, kuru erik, muz, elma, çilek, armut, kivi, ceviz, kaju fıstığı ve fındık gibi besinleri dengeli olarak tüketerek kabızlığı önlemeniz mümkün.

Kabızlık ve Su Tüketimi

Dışkının bağırsaklardan kolay geçebilmesi için belli bir kıvamda olması gerekebilir. Bu kıvam, besin lifinin dışında olarak büyük oranda tükettiğimiz su oranıyla ve orantısıyla çok yakından alakalıdır. Yeterince su tüketmiyorsanız dışkı sertleşir ve bağırsaklardan geçmesi zorlaşır. Bu zorlaşmayı  önlemek için uzmanların önerisi günde 8 su bardağı temiz su içilmesidir. Bunun yanı sıra sulu meyve ve temiz sebzeler ile beslenerek, bitkisel çaylar içerek vücudunuzdaki su oranını arttırabilirsiniz.

Faydalı Bakteriler ve Sindirim

Sağlıklı bir sindirim bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilerin sayısına ve çeşidine bağlıdır. Bağırsaklardaki bu bakteriler gıdaların parçalanmasına ve sindirilmesine oldukca yardımcı olmaktadır. Bakteri kolonisinin azaldığında sindirim zorlaşır ve kabızlık rahatsızlığı görülebilir. Yoğurt ve benzeri probiyotik gıdalar (kefir) gibi bu bakterilere destek olur ve sayılarının azalmasını ya da yok olmasını önler. Özellikle antibiyotik kullananların kabızlıktan korunmak için daha çok yoğurt tüketmeleri önerilir.

Kabızlığa İyi Gelen Çaylar

Bazı bitki çayları müshil etkisi yaratarak kabızlık için geçici bir çözüm olabilir. Sinameki en başta olmak  nane, kekik ve rezene çayları kabızlığa karşı önerilmektedir.Fakat bu bitki çayların çok uzun süreli tüketimi bağırsak tembelliğine neden olabilir ve bu çaylar içilmediğinde kısa süre içerisinde tekrar kabızlık görülebilir.

Düzenli Egzersiz

Düzenli egzersiz en az besin lifi bakımından düzenli beslenme, yeteri miktarda su içme, kabızlığa çok iyi gelen bitkisel çaylar kadar etkili bir yöntemdir. Düzenli olarak yapılan egzersiz kan dolaşımına çok iyi gelir ve bağırsak hareketlerini denetleyip düzenler. Kabızlıktan kurtulabilmek için çok fazla ve ağır egzersizlere ihtiyacınız olmamakla beraber, tempolu olarak yaklaşık 30 dakika yürüyüş yapmak ve bunu haftada en az 3 gün yapmak tuvalete çıkmanızı daha da kolaylaştıracaktır.

Etiketler :bağırsak yumuşatıcı sabun, kabız oldum, kabızlık, kabızlık çayları, kabızlık fitili, kabızlık için şeyler, kabızlık ilacı, kabızlık nasıl geçer, kabızlık nasıl önlenir, kabızlıktan nasıl korunulur, nasıl kabız olunabilir, nasıl kabız olurum

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz