Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi Nedir?

 

Rahim ağzı özellikle de belirli bir yaştan sonra çeşitli rahatsızlıklara neden olabilecek durumlara ev sahipliği yapabilmektedir. Bundan dolayı da belirli zamanlarda jinekolojik muayenelerin aksatılmaması gerekir. Ve bazı muayenelerde doktorlar kolposkopi incelemesi yapmaktadır. Temel anlamda kolposkopi rahim ağzının yani serviks bölgesinin ışıklı bir kamera benzeri alet ile incelenmesi işlemidir. Yapılacak olan işlemde temel amaç rahim ağzında meydana gelen lezyonların erken bir şekilde teşhis edebilmektir.

 

Rahim ağzında meydana gelen pek çok lezyon ilk dönemlerinde zararsızdır ve çoğu zaman kadınlar tarafından fark bile edilemez. Ancak ilerleyen dönemlerde zararsız görülen bu lezyonlar kansere dönüşebilir ve kadınlara ciddi zarar verir. Kolposkopi ile birlikte böyle bir durumun meydana gelmesi engellenmiş olur.

 

Yapılacak olan kolposkopi işlemi esnasında hasta hiçbir şey hissetmemektedir. Ortalama olarak yirmi dakika süren işlem esnasında rahim ağzı büyütülür ve bu sayede eğer ki anormal bir durum meydana gelmeye başlamışsa parça alınması gerekir. Normal işlemlerde acı hissedilmezken parça alındığı zaman hafif bir ağrı eşliğinde kısa süreli bir kanama olabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz