Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

 

Yapılacak olan her türlü müdahalede çeşitli riskler olduğu gibi kürtaj işleminde de çeşitli riskler bulunmaktadır. Geçmiş dönemlerde çok daha fazla meydana gelse de günümüzdeki son teknolojiler sayesinde kürtajın riskleri büyük ölçülerde azalmaya başlamıştır. Kürtaj yapıldıktan sonra kimi zaman kanama görülebilmektedir. Çok az miktarda meydana gelebilecek kanama normal olsa da, bunun dışında uzun süreli bir kanamada doktora gidilmesi gerekir.

 

Kürtajın riskleri arasından en büyüklerinden bir tanesi ise rahmin delinmesidir. Nadiren görülebilmesine karşın böyle bir durumda doktor müdahalesi gerekebilmektedir. Kürtaj işleminde rahim içerisine müdahale yapıldığından dolayı, kullanılacak olan malzemelerin steril olması gerekmektedir. En ufak bir durumda meydana gelecek olan enfeksiyon tahmin edilenden çok daha ciddi sonuçları da beraberinde getirebilmektedir.

 

Yapılacak olan kürtajdan sonra kimi zaman adet döneminde çok kısa süreli bir düzensizlik meydana gelebilmektedir. Bu durum geçicidir, belirli bir süre sonra adet düzeni tekrardan eski haline gelmektedir. Kürtaj sonrasında genel olarak bir ay ya da 40 gün sonrasında ilk adet görülmesi meydana gelebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz