Meyve Kilo Aldırır Mı?

Meyve Kilo Aldırır Mı?

Diyet yapmak istediğimizde birçoğumuz “meyve kilo aldırır mı?” sorusunun cevabını merak ediyoruz doğrusu. Sağlıklı beslenme denildiğinde akla ilk meyveler geliyor. Ama meyveler ne kadar sağlıklı olsa da, bilinçsizce tüketildiğinde beklenmedik sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Kilo almak da bu sağlık sorunlarına dahil. Vitamin ve mineral bakımından zengin meyvelerde bulunan meyve şekerini, yani fruktozu hafife almayın. Aşırı fruktoz tümetimi kan şekerini olumsuz yönde etkilediğini gibi, beslenme düzenini de bozuyor. Protein ve yağ alımında azalmaya, dolayısıyla da metabolizmada bozukluklara ve onun yanında mide rahatsızlıklarına sebep olabiliyor. Ayrıca meyve yerken, aynı zamanda şeker tüketmiş olduğunuzu da unutmayın. Bunun için günlük ekstra şeker almanız, kilo vermek yerine kilo almanıza neden olabilir. Günlük şeker miktarınızı, meyvenin şeker oranına göre ayarlayabilirsiniz.

İşin özü, meyve günde 3-4 porsiyona kadar yenildiğinde kilo aldırmıyor. Ancak fazladan yenilen meyveler, daha sık acıkmanıza ve metabolizmanızın şaşırarak yavaşlamasına neden oluyor. Bu durumda, diyet yaparken sadece meyve tüketmek doğru bir davranış olmayacak. Onun yerine meyveyi bir porsiyon şeklinde, ara öğün olarak tüketmeniz daha doğru bir seçim olacak.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz