Normal adet döngüsü nedir

Normal adet döngüsü nedir

Normal adet döngüsü nedir

Adet döngüsü her ay gebelik olasılığı için hazırlar gibi bir kadın vücudu içinde meydana gelen olaylar dizisini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bir adet döngüsü bir dönemin ilk gününde başlayabilir olarak kabul edilir.Ortalama döngü 28 gün kadar olduğu, ancak, bir döngü, 21 gün ila yaklaşık 35 gün uzunluğu değişebilir.

Adet döngüsünde adımlar hormonlar denilen vücutta kimyasal yükselişi ve çöküşü ile tetiklenir. Hipofiz kadın üreme yolu üretiminde beyin ve yumurtalıklar bezi ve üreme sisteminin organları belirli şekillerde yanıt neden adet döngüsü sırasında belirli zamanlarda belirli hormonları bırakın. Aşağıdaki gibi adet döngüsü sırasında meydana gelen spesifik olayları tarif edilebilir:

  • Regl faz tipik olarak günde 1 güne 5 sürer-bu aşamada, rahim astar gebelik meydana gelmediği takdirde vajina yoluyla dışarı dökmek aslında zamanıdır. Kadınların çoğu 3-5 gün boyunca kanama, ancak çok 7 gün için sadece 2 gün süren bir dönem, normal kabul edilir.
  • Foliküler faz -Bu faz genellikle 14 gün 6 gerçekleşir. Bu süre boyunca, estrojen hormonu düzeyinin (endometrium denir) rahim astar büyümeye ve kalınlaşmasına neden olur, yükselir. Buna ek olarak, yumurtalıklarda bir hormon, folikül uyarıcı hormon-nedenleri folikül büyümesi. Gün 10 ila 14 sırasında, sadece bir gelişmekte köklerinin tam olgun yumurta (ovum) oluşturacak.
  • Yumurtlama -bu fazın bir 28 günlük bir adet döngüsünde 14. günde yaklaşık kabaca oluşur. Başka bir hormon luteinizan ani bir artış yumurtalık yumurtayı serbest hormon-neden olur. Bu olay, yumurtlama denir.
  • Luteal faz -faz bu güne 28 güne yaklaşık 15 sürer. Yumurta yumurtalıktan yayımlandıktan sonra rahim fallop tüpleri ile yolculuk etmeye başlar. Progesteron hormonunun seviyesi, gebelik için rahim astar hazırlamak yardımcı yükselir.Yumurta bir sperm tarafından döllenmiş ve rahim duvarına tutunur olursa, kadın hamile. Gebelik oluşmazsa, östrojen ve progesteron seviyeleri düşer ve rahim kalınlaşmış astar adet döneminde dökülür.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz