Ödem Nedir? Vucuttaki Ödem Nasıl Tedavi Edilir?

Ödem Nedir? Vucuttaki Ödem Nasıl Tedavi Edilir? Pek çok insan bir anda vücudunun şişmesinden ve kilo almadığı halde kıyafetlerinin içine dahi sığamamaktan yakınız. Bunun temel sebebi ödemdir. Peki ödem nedir?

Ödem, hücrelerin fazladan su tutması nedeniyle oluşan, insanı oldukça rahatsız eden şişlik halidir. Genellikle göz kapaklarında, bacaklarda, ellerde rastlanan ödem durumu pek çok hastalığın sinyalini veriyor olabilir. Özellikle kalp, böbrek ve karaciğer hastalıkları, damar tıkanıklığı gibi ciddi hastalıkların ilk belirtisi olarak vücut ödem yapıyor olabilir. Bunun için ciddi bir ödem durumu oluştuğunda mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir. Ancak ödem her zaman ciddi bir hastalığa bağlı ortaya çıkmayabilir. Sadece yanlış beslenmekten kaynaklanan ödem durumları da sıkça yaşanmaktadır.

Ödem Nedir? Vucuttaki Ödem Nasıl Tedavi Edilir?

Ödem Nedir? Vucuttaki Ödem Nasıl Tedavi Edilir?

Yeteri kadar su içmemek, aşırı tuzlu gıdalar ve paketlenmiş hazır gıdalar tüketmek, salamura peynir ve turşu yemek ve hareket etmemek ödemin beslenme kaynaklı temel sebepleridir. Bu nedenlerle oluşan ödemde çeşitli ödem tedavi yolları kullanılır.

Ödem tedavisinde ilk olarak yapılması gereken şey tuzu azaltarak,  su içimini arttırmaktır. Vücuttaki fazla su ancak yeteri kadar su tüketilirse atılabilir. Tuzlu gıdaların tümünden uzak durmak en azından ödem tedavisi sonuçlanana kadar uzaklaşmak gerekir.

Ödem tedavi yollarından biri de spor yapmaktır. Dolaşım bozukluğuna bağlı olarak da ortaya çıkabilen ödemden kurtulmanın en basit yolu günlük yarım saat orta tempoda yürümektir. Bu su içme ile desteklenirse ödem tedavisinde en etkili yöntemdir.

Bazı besinler de ödem atımına yardımcı olur. Özellikle maydanoz, kiraz ve ananas vücutta biriken ödemin atılmasından çok etkilidir. Bu mucizevi bitkileri şişkinliğe karşı bitkisel kürler hazırlamakta rahatlıkla kullanabilirsiniz. Örneğin; yarım demet taze maydanoz, yarım ananas ve yarım lionu bir kaba koyun ve üzerine 1 litre su ekleyin. Kaynamaya başlayınca içine 1 avuç kurutulmuş ya da taze kiraz sapı ekleyin ve 1 kaşık da tarçın ilave edin. 10 dakika kadar kaynayıp ılıdıktan sonra için. Şişkinliğe karşı bitkisel kürler arasından en pratik hazırlayıp en çok faydasını göreceğiniz kür budur. Bir de ilaveten bu besinleri öğünlerinize eklerseniz çok daha hızlı ödem atabilirsiniz. Mesela sabah kahvaltısında tüketeceğiniz biraz maydanoz daha sık idrara çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz