Preeklampsi Nedir? Ne Değildir?

Preeklampsi Nedir? Ne Değildir?

Preeklampsi, hamilelik sırasında yüksek tansiyon, idrara protein bulunması ve ödem oluşması durumudur. Preeklampsi, diğer bir adıyla gebelik zehirlenmesi, daha da ilerleyerek eklampsiye dönüşebilir. Eklampsi ise, preeklampsi belirtilerinin yanısıra nöbet veya havale geçirilmesidir. Bu durumlar genelde hamileliğin 20. haftasından sonra görülse de, bazen doğumdan hemen sonra veya nadir durumlarda hamileliğin 20. haftasından önce de görülebilir.

Preeklampsinin görülmesi için risk faktörleri ise şöyledir: Kişinin ilk hamileliği olması, kişinin annesinin veya ablasının hamilelik sırasında preeklampsi veya eklampsi yaşaması, ikiz veya daha fazla bebek taşımak, 18 yaşından önce veya 40 yaşından sonra hamile kalmak, yüksek tansiyon, böbrek rahatsızlığı veya diyabet hastası olunması, sigara kullanımı, obezite ve yetersiz beslenme.

Eğer hamileyseniz, tansiyonunuzun yükseldiğini tansiyonunuz gerçekten tehlikeli bir seviyeye çıkana kadar fark etmeyebilirsiniz. Bu nedenle preeklampsi belirtilerine dikkat etmeniz gereklidir. Eğer sizde preeklampsi gelişirse, ilk fark edebileceğiniz belirti çok hızlı kilo alımıdır. Her ne kadar bir çok kadının hamilelik sırasında ayaklarında ve bacaklarında şişme meydana gelse de, yüzün veya kolların şişmesi preeklampsi belirtisi olabilir. Baş ağrısı, görme bozuklulukları ve karın ağrısı gibi belirtiler preeklampsinin daha ciddi belirtilerindendir.

Hamilelikte tansiyonun yüksek kalmasına izin vermek tehlikelidir. Yüksek tansiyon, bebeğe plasentadan daha az oksijen ve besin geçmesine sebep olduğundan dolayı bebekler normalden daha az kiloda, çeşitli sağlık sorunlarıyla doğar. Eğer tansiyon gittikçe yükselirse, böbrekler de doğru bir şekilde çalışamaz hale gelir. Böbreklerde sorun başladıktan sonra kırmızı kan hücreleri parçalanarak anemiye sebep olabilir, karaciğer fonksiyonları düşebilir ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombositlerin seviyesi düşebilir. Eğer trombosit seviyesi çok düşerse, doğum sırasında kontrol edilemeyen kanamalara sebep olabilir. Eğer tansiyon bu semptomlardan sonra hala yükselmeye devam ederse nöbet geçirmeye başlayabilirsiniz.

Nöbet geçirmeye başladıktan sonra, sizde artık preeklampsi değil eklampsi vardır. Bu durum hem sizin hem de bebeğiniz için hayati tehlike oluşturur. Nöbet sırasında hem siz hem de bebeğiniz oksijensiz kalabilir. Ayrıca, yüksek tansiyon plasentanın rahim duvarından ayrılmaya başlamasına sebep olabilir. Bu durum ciddi bir kanamaya yol açarak hem annenin hem bebeğin ölümüne sebep olabilir.

Preeklampsi semptomları ise şöyledir: Hızlı kilo alımı, yüz ve kollarda şişme, baş ağrıları, görme bozuklukları, baş dönmesi, kulakların çınlaması, karın ağrısı, idrar çıkışının azalması, mide bulantısı, kusma, kusmukta veya idrarda kan görülmesi, kafa karışıklığı ve nöbet geçirilmesi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz