Prolaktin nedir

Prolaktin nedir

Prolaktin nedir

Prolaktin kadınlarda bulunan bir tür hormonlardan biridir. Özellikle kadının anne olmak ile ilgili duygularını yöneten ve onun hem gebe kalmak için destek aldığı hem de doğum yaptıktan sonra emzirmesini sağlayan süt kanallarının yönetimine de katkı sağlayan bir hormon türüdür.

Özellikle çocuğu olmayan ama biyolojik olarak hiçbir sıkıntısı olmayan kadın ve erkekler için prolaktin hormonu rahatsızlığı konulabilir. Bura da beyine baskı yapıyor ve böyle hamile kalması engelleniyor. Kadın ruhu oldukça hassas ve kırılgan olduğu için bu tip hormonlar onları rahatlıkla ele geçiriyor ve yönetmeye başlıyor.

Bu gibi rahatsızlıklarda prolaktin hormon tedavisi yapılabilir. Doktorunuz tarafından size gerek psikolojik gerekse tıbbı imkânlar sağlanacaktır. Tamamen stress ile orantılı olan bu durum özellikle yeni doğum yapmış olan kadınları da çok fazla etkilemektedir. Doğumdan sonra aşırı üzüntü ya da stres yaşayan kadının prolaktin hormonu bozulacak ve meme vermeyi güç hale getirecektir. Bu sebeple elinizden geldiğinde dengeli olmaya ve moralinizi yüksek tutmaya özen gösterin. Unutmayın ki her şey beyinde başlar ve bunu sağlayan da prolaktin hormonudur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz