Prolaktin

Prolaktin

Prolaktin

Prolaktin hormonu kadınlarda bulunan ve genellikle hamile kalmanın ardından ortalama 2. Ay sonunda kadının beynine süt üretmeye başlaması sinyalini veren hormonlardan biridir. Bu durumu enpoze eden bu hormon bazen hamilelik dışında da ortaya çıkar ve maalesef kadınları daha zor bir duruma sokabilir.

Gebelikte bu hormonun normal seyirlerden çok daha fazla çıkması kadınlarda gebelik olmamasına neden oluyor. Kadın bunu ancak yaptırdığı analizlerde anlayabilir ve doktoru da ona göre bir tedavi vererek en uygun seviyelere çekmeye çalışır. Yani kısaca hamilelik döneminde çıkması beklenen ama ondan önceki dönemlerde pek olmaması gereken bu hormon kadınların tüm dengelerini de alt üst etmeyi başarıyor.

Eğer böyle bir sorununuz yani gereksiz oranda Prolaktin hormonu çıktıysa hiç korkmanıza gerek yok. Çok kısa süre içinde proklatini düşürecek ilaçlar alacak ve ortalama 3 ay içinde eski düzeyleriniz geri döneceksiniz. Bu sebeple ara sıra da olsa bu gibi testler yaptırmak faydalı olabilir elbette. Sizlerde daha fazla bilgi için doktorunuza başvuru yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz