Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

Rahim ağzı kanseri, HPV (Human Popilloma Virüs) ile yakından ilişkili bir kanser türüdür. Bu kanser türünün hemen hemen tamamında HPV bulunmaktadır. Bu nedenle HPV’ye karşı geliştirilecek aşının rahim ağzı kanserini önleyeceği düşünülmüştür. HPV, cinsel temaslarla buluşan bir virüs tipidir. Geliştirilen aşının amacı ise, cinsel birliktelikle oluşan bu geçişi önlemektir. 2007 yılının Nisan ayından itibaren ülkemizde kullanılmaya başlayan bu aşı virüse benzer partiküller içerir, canlı virüs kesinlikle içermez. Rahim ağzı kanserine neden olan HPV adlı virüs, cinsel ilişki ve cinsel organların teması gibi durumlarda bulaşabileceği gibi ağzın ya da cildin cinsel organa temas etmesiyle de bulaşabilir. Havlu, deniz, havuz gibi aracılarla bulaştığı saptanmamıştır.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

Bu aşının tedavi edici özelliği yoktur. Olası rahatsızlıklara karşı koruma sağlar. Ülkemizde Cervarix ve Gardasil adında iki HPV aşısı bulunmaktadır. HPV ile karşılaşılmadan önce aşı yapılırsa, aşının bu virüslere karşı %100 koruyucu sağladığı uzmanlar tarafında dile getirilmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Kimler Yaptırabilir?

  • 9 – 26 yaş aralığındaki bayanlar yaptırabilir.
  • Daha önce cinsel hayatı başlamayan ya da başlayan, bekâr ya da evli fark etmeksizin yaş aralığında olan herkes yaptırabilir. (Yaş ilerledikçe partner sayısı arttıkça aşının etkisi azalır.)

Aşının Yan Etkisi Var Mı?

Rahim ağzı kanseri aşısının oldukça güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Aşının uygulandığı kolda nadir de olsa kızarıklık, şişlik ya da ağrı görülebilir. Bulantı, ateş, yorgunluk, halsizlik, göz kararması ve baş dönmesi gibi sorunlar da nadir de olsa ortaya çıkabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz