Rahim Ağzı (Serviks) Hastalıkları

Rahim Ağzı (Serviks) Hastalıkları

Rahim Ağzı (Serviks) Hastalıkları

 

Serviks olarak da bilinen rahim ağzı, gerekli özen gösterilmediği takdirde en basit hastalıktan en kötü hastalığa kadar uzanabilecek genişlikte hastalık zincirini içerisinde barındırabilen bir bölgedir. Günümüzde yapılmakta olan pap smear testi sayesinde kadınların rahim ağzı bölgesinde oluşmaya başlayan değişiklikler erken fark edilerek önlemleri de alınmaya başladı.

 

Rahim ağzı (serviks) hastalıkları denildiği zaman akla ilk gelen şeylerden bir tanesi rahim ağzı enfeksiyonudur. Daha çok kadınların doğurganlık döneminde ortaya çıkan bu rahatsızlık bakterilerden kaynaklanabileceği gibi tampon ve spiralden de kaynaklanabilmektedir. Bunun yanı sıra genital siğiller, displaziler de rahim ağzı bölgesinde meydana gelen rahatsızlıklar arasındadır.

 

Rahim ağzı kanseri, rahim ağzı (serviks) hastalıkları denildiği zaman insanların korkulu rüyası olan bir rahatsızlıktır. Gerekli özen gösterilip tedavisi yapılmadığı takdirde ölümcül sonuçları da beraberinde getirmektedir. Tedavisi olunmadığı zaman lenfatik dolaşım aracılığı ile ya da kan yolu ile oldukça hızlı bir şekilde diğer organlara da sıçrayabilen bu rahatsızlığı engellemek için mutlaka gerekli olan testlerin ve aşıların mutlaka yaptırılması gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz