Rahim İç Tabakasının Kalınlaşması

Rahim İç Tabakasının Kalınlaşması

Rahim İç Tabakasının Kalınlaşması

 

Rahim içi, devamlı bir şekilde yenileyen bir dokudur. Bu dokunun en birinci görevi, gebelik süresi boyunca bebeğin burada hiçbir şeyden zarar görmeyecek şekilde durmasını sağlamaktır. Endometrial Hiperplazi olarak bilinmekte olan rahim iç tabakasının kalınlaşması durumu, rahmin sürekli bir şekilde kendini yenilemesini sağlayan hücrelerin normalden çok daha fazla şekilde büyümesidir.

 

Rahim Kalınlaşması

Rahim iç tabakasının kalınlaşması, genellikle menopoz dönemindeki kadınlar ile menopoz öncesindeki kadınlarda görülmektedir. Bunun yanı sıra şişmanlık, erkeklik hormonların aşırı çalışması, doğum yapmama durumu, menopoza girişin geç olması, şeker hastalığı gibi nedenler de bu rahatsızlığın meydana gelmesinde etkin olan faktörler arasında bulunmaktadır.

 

Böylesine bir durumu önlemek için öncelikle doktor muayenesi gerekmektedir. Yapılacak olan muayenede rahim içerisindeki dokudan örnek alınır ve incelenir. Eğer ki inceleme sonuçlarında rahim içi kalınlaşması durumu söz konusu ise hasta incelenir. Bu soruna neden olan her ne ise ilk olarak o bulunur. Çünkü böylelikle rahim içi tabakasının kalınlaşması sorunu hakkında çok daha kesin bir tedavi süreci başlayabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz