Saç Dökülmesi ve Tedavi Yolları

Saç Dökülmesi ve Tedavi Yolları. Saç, insanı en çok değiştiren parçasıdır. Saç şeklinde yapılacak değişiklikler bile insanın yeni bir görüntüye sahip olmasına neden olur ve ruh dünyasını derinden etkiler. Bayan erkek herkes için bu kadar değerli olan saçlar konusunda en sık rastlanan problem ise saç dökülmesidir. Pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıksa da saç dökülmesi genellikle; genetik yatkınlık, kansızlık, gebelik, yoğun stres, menopoz sonrası sendromu, vitaminsizlik ve hatalı diyetler nedeniyle görülme sıklığı artar.

Saç Dökülmesi ve Tedavi Yolları

Saç Dökülmesi ve Tedavi Yolları

Saç dökülmesi günde 100 tele kadar normal kabul edilebilir. Ancak bunun üzerine çıkan dökülmelerde ve toplu halde elinize saç gelmesi durumunda bir hekimden yardım almakta fayda var. Bu aşamaya gelene kadar saç bakımı konusunda yapılacak pek çok yöntem var. Saç bakımı yapmanın temel kuralı saç diplerindeki kan dolaşımını hızlandırmaktır. Bunun için de saç derisine çok faydalı yağlar olan zeytinyağı, badem yağı ya da hindistancevizi yağı ile masaj yapmalısınız. Sağlıklı bir saç bakımı yapmak için nemlendirdiğiniz sağlarınıza diplerine yetecek kadar bu yağlardan birini sürün ve nazik hareketlerle tüm saç derisi rahatlayana kadar masaj yapın.

Uygulayabileceğiniz saç dökülmesine karşı tedavi yöntemlerinden biri de soğan kürü yöntemidir. Kokusundan sıkça rahatsızlık duyduğumuz soğan kükürt açısından çok zengin bir besindir. Bu özelliği ile de saçların dökülmesini önlerken düzenli olarak kullanılırsa yeni saçların çıkmasını sağlar. Yapılacak uygulama ise çok basit. Meyve sıkacağı yardımı ile elde ettiğiniz soğan suyunu saç yıkama işleminden önce saçlarınıza sürün ve uzun uzun masaj yapın. Bunu haftada 3 defa tekrarlayarak uzun bir süre uygulamaya devam edin. Saçlarınızın canlanıp yeni saçların çıktığını göreceksiniz. Bu sayede saç dökülmesi derdinden kurtulacaksınız.

Saç dökülmesine karşı tedavi yöntemlerinin işe yaramasının birinci kuralı ise sağlıklı beslenmektir. Özellikle demir, çinko ve B12 vitamini eksikliğinde ciddi boyutta saç dökülmesi yaşanabilir. Bir sağlık kurumunda kan testi yaptırarak vücudunuzda eksin vitamin ya da mineral olup olmadığını tespit edilmesi gerekir. Bu aşamadan sonra hem sağlıklı beslenerek hem de doktor kontrolünde takviye vitamin alarak saç dökülmesi probleminden kurtulabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz