Selülit Nedir Tedavi Yolları Nelerdir ?

Selülit Nedir Tedavi Yolları Nelerdir ? Sağlıklı İnsanların Bile Başına Gelen Bu İllet Nedir ? Selülit Nasıl Tedavi Edilir ? Bütün Bu Soruların Cevabı Yazımızda..

Merhaba bayanlar , yaşantımızın her alanında vucudumuz bize uyarılar vermektedir. Selülit denen cilt uayrısıda bunlardan birisidir.Selülit kadınların hayatında kabus olmaya devam etmektedir. Her on kadının dokuzu maalesef selülit problemi yaşamaktadır.Kadınlarımız selelüt nedir nasıl oluşur bunu mutlaka bilmeleri gerekmektedir.

 

Selülit Nedir Tedavi Yolları Nelerdir ?

Selülit Nedir Tedavi Yolları Nelerdir ?

Günümüzde teknoloji modern yaşam hayatımıza bir çok kolaylık sağlıyor. Fakat bu gelişen teknoloji ile kişilerin hareket özgürlüğü eskiye göre daha kısıtlı olmaya başlamıştır. Bu hareketsizliğin hayatımıza verdiği bir çok olumsuz etki  vardır. Mesleği nedeni ile masa başında oturan ve hareket özgürlüğü kısıtlı olanlar bunun bir çok zararı ile karşılaşabiliyorlar. Hareket kısıtlılığı olan kişiler diğer kişilere göre daha fazla kilo almaya müsait bir durumdadırlar. Bunun yanında hareketsizlik selülit oluşumuna da neden olmaktadır. Kadınlar için kilonun ve selültin önemi büyüktür ve bunun için önlemlerini almaları gerekir.

Selülit Nedir Tedavi Yolları Nelerdir ?

Selülit nedir sorusunun cevabı derinin hemen altında bulunan yağ hücreleri ile deri arasında bulunun su birikintisidir. Görünümü portakal kabuğu üzerinde bulunan pütürlere benzemektedir. Selülitin oluşma nedeni ise hormonal ve genetik olabilir. Ailesindeki kişilerde selülitin yaygın olması sizinde büyük ihtimal ile selülit problemi yaşamanız demektir. Kadınlarda selülit erkeklere oranla çok daha fazla görülür. Oluşma sebebinin kiloyla pek alakası olmamaktadır. Zayıf bir kişide de kilolu bir kişide de selülit görülebilir. Selülitin bulunduğu bölgeler ise genellikle popo, basen, koltuk altı yanları, sırtın alt bölgesidir. Erkeklerde ise karnın ön alt kesimlerinde belin yanlarında görülmektedir.

Tıp dilinde hidrolipodisrofi diye bilinen selülit genellikle kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Selülit deri alt tabakasındaki yağ dokusunun, bağ dokuları arasında sıkışmasıyla ortaya çıkmaktadır. Selültin fazla kilo ile bir alakası olmayıp zayıf olan kişilerde de görülebilir. Selülit portakal kabuğu görüntüsü oluşturur. Hormonlarla veya genetikle alakalı olabilir. Beslenme, spor yapıp yapmama, hayat tarzıyla iğlisi vardır. Selülit direk bakıldığında gözle fark edilmez. Deri iki parmak ile sıkıldığında rahatlıkla görülür. Selülitin bulunduğu bölgeler ise genellikle kadınlarda alt bacakların arka kısımlarında, popo, basen, koltuk altı yanları, üst kol arka kesimlerinde, sırtın alt bölgesinde görülür. Erkekler de ise belin yanlarında ve karnın ön alt kesimlerinde daha sık karşılaşılır.

Düzensiz ve sağlıksız bir beslenme selülit oluşumunda büyük etkisi vardır. İlk öncelikle beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Günde 1.5 ile 2 litre arasında sıvı tüketmelisiniz bunlar su, soda, ıhlamur, ada çayı, yeşil çay, gibi bitki çayları rahatlıkla tüketilebilir. Tuzdan olabildiğince kaçınılmalıdır. Siyah çay, kahve, kola meyve suyu gibi içeceklerden olabildiğince az tüketilmelidir. Hamur işi tatlılar, çikolata, gofret, bisküviler ve çikolatalı tatlılardan uzak durmalı tatlı ihtiyacınızı sütlü tatlılar ve az miktarda dondurma ile gidere bilirsiniz. Yağ tüketimini olabildiğince düşürmelisiniz. Sucuk, pastırma, janbon, kebaplar, turşular vb. şeyleri yememelisiniz. Bu beslenme çizelgesinde selülit çözümü sağlayabilirsiniz.

Selülitiniz var ve artık bir son vererek selülit çözümü arayışı içerisindeyseniz size bir çok alternatif sunabiliriz. Selülit kremleri, selülit masajı, lazer tedavisi gibi yöntemler izleyebilirsiniz. Evinizde kullanabileceğiniz anti selülit kremleri deriye nüfus ederek selülitin oluşmasını sağlayan yağ hücrelerini etkileyerek azalmasına yardımcı olur. Selülit tedavisinde kullanılan tıbbi masajlar da çok etkilidir. Masaj kan ve lenf dolaşımını harekete geçirerek dokuların taze oksijen ile dolmasını sağlar. Uzman kontrolünde yaptıracağınız bu tedavinin yaygın olarak bilinen iki yöntemi vardır. Biricisi dolaşım masajıdır. Dolaşım masajı derinin kan dolaşımını hızlandırarak dokularınızın canlanmasını sağlar. Diğeri ise lenfatik drenaj diye bilinir. Buda lenf dolaşımına yönelik bir masajdır. Her iki masajda da hücrelere bolca oksijen giderek toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olur.

Özellikle kafeinli içecek vede yiyeceklerden uzak durarak bu illeti vucudunuzdan kolaylıkla atabilirsiniz..

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz