Smear Testi – Rahim Ağzı Kanser Taraması

Smear Testi – Rahim Ağzı Kanser Taraması

Smear Testi – Rahim Ağzı Kanser Taraması

 

Rahim ağzı, dikkat edilmediği takdirde çok ciddi sonuçları da beraberinde getirebilecek bir bölgedir. Ancak son zamanlarda meydana gelen ilerlemeler ile birlikte kadınlar meydana gelebilecek olan her türlü soruna karşı önceden önlemini alabilmektedir. Özellikle de rahim ağzı kanserinin önüne geçilmesi için yapılması gereken test ise semar testidir.

 

Bu test yapılmak istendiği zaman öncelikle jinekolojik muayene yapılması gerekmektedir. Doktor, muayene esnasında hazırlanmış olan özel bir çubuk yardımı ile rahim ağzındaki hücrelerden örnek alır. Daha sonrasında alınan bu hücreler, sıvı püskürtülmesi aracılığı ile cam yüzeye yöneltilir. Asla acı vermeyen bu işlem 1 2 dakikada sonlandırılabilmektedir.

 

Kadınlar bu testi kendi istekleri ile yaptırabileceği gibi ulusal olarak hazırlanmış rahim ağzı kanser taraması aracılığı ile de belirli dönemlerde yaptırabilmektedir. Normal olmayan smear sonuçları durumunda bu kişi ayrıntılı bir şekilde incelemeye alınmakta ve meydana gelmeye başlamış olan anormal durum da kontrol altına alınmaktadır. Bu sayede de özellikle de rahim ağzı kanserine yakalanma oranı normalin de altına düşmüş olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz