Üzüm Gebeliği ( Mol ) Nedir?

Üzüm Gebeliği ( Mol ) Nedir?

Üzüm Gebeliği ( Mol ) Nedir?

 Mol Gebeliği Üzüm Gebeliği Molar Gebelik Mol Hidatiform

Gebeliğin gerektiği ölçüde, sağlıklı bir şekilde gelişemediği durumlardan bir tanesi de üzüm gebeliği (mol )dir. Bu tarz bir gebelikte normalde belirli bir şekilde gelişmesi gereken gebelik gelişememekte ve rahim içerisinde gebelik yerine üzüm tanesine benzeyen çok sayıda, şişik bir şekilde duran ve vezikül adı verilmiş sıvı dolu yapılar bulunmaktadır.

 

Üzüm gebeliği ( mol ), içerisinde çok farklı türleri de barındırabilen bir gebelik türüdür. Yukarıda anlatılan gebelik türünün dışında bulunduğu bölgede yayılım göstermekte olan bir üzüm gebelik türü ile kanser davranışlarını gösterebilmekte olan bir gebelik türü de bulunabilmektedir. Bu tarz gebelikler incelenirken belirli başlı noktalara dikkat edilmektedir

 

Bu tarz gebelikler pek çok kadında görülebilmektedir. Gebeliğin ortaya çıkışı genellikle hamilelik kesinleştikten sonra meydana gelecek olan bir kanama ile ortaya çıkabileceği gibi kimi durumlarda herhangi bir kanama olmaz, anne adayları bu durumu ancak normal doktor muayeneleri esnasında öğrenebilmektedir. Bundan dolayı da sıklıkla doktor kontrolüne gitmeye, vücut değişimlerini dikkatli bir şekilde incelemeye hamilelik süresince devam etmek gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz