Yeni Doğan Bebek Kabız Olunca Ne Yapmalıyız

Çocukların ve bebeklerin kronik kabızlık yaşamaları, hem annelerinin hem de onların kâbusu olabiliyor. Çocuğunuzun bağırsak ve mide sisteminde ortaya çıkan bu sorun beslenememe, huzursuzluk ve günlerce çekilen karın ağrısı gibi olumsuz durumları doğurabiliyor. Peki, yeni doğan bebek kabız olunca ne yapmalıyız? Bu konuda annelerin ve babaların çocuklarına uygulayabileceği metotları sizler için listeledik.

Yeni Doğan Bebek Kabız Olunca Ne Yapmalıyız

  • Ilık Suda Banyo: Bebeğinize duş aldırırken ılık suda 15 – 20 dakika kadar oturtun ve kaslarının gevşemesini sağlayın.
  • Poposunu Yağlayın: Halk arasında en sık kullanılan yöntemlerden biri de bebeğin poposuna zeytinyağı sürmek. Popoyu yağlamak güzel çözüm olabilir, fakat uzmanlar zeytinyağı yerine vazelin ya da gliserin sürmenin daha doğru olduğunun altını çiziyorlar. Önemli olan o bölgeye zararsız bir yağ sürmek ve yumuşatmak. Zaman zaman dıştan sürmek fayda sağlamıyor, bu nedenle kulak pamuğu çubuğu ile 1 santimetre kadar içeri doğru sürmek daha olumlu sonuçlar sağlıyor.
  • Egzersiz Yaptırın: Karın içi basıncı arttırın ve bunun için bebeğinizin bacaklarını karna doğru bastırıp çekin, bu küçük egzersizler bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilir.
  • Masaj: Bebeğinizin sırtına hafifçe masaj yapabilirsiniz. Sırtını saat yönünden sağdan sola küçük hareketlerle ovmanız bebeğinize çok iyi gelecektir.

Büyük çocuklarda yanlış beslenme, çok süt tüketmek, genetik yatkınlık, ilaç kullanmak gibi nedenler kabızlığın başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Bunların yanı sıra kabızlığın vücudun başka bir noktasındaki rahatsızlıktan dolayı da kaynaklanabileceğini unutmamak gerekiyor. Bebeklerde çok fazla görülmese bile, tiroit hastalıklarının sonucu olarak kabızlık ortaya çıkabilir. Yeni dünyaya gelen bebekler ilk 24 saat içerisinde kaka yapmış olmalı. Eğer yapmazsa bağırsak sinir lifleri gelişmemiş demektir.

Kabızlığın ileride farklı rahatsızlıklarla sonuçlanmaması ve yaşanmaması için; bol su, lifli gıdalar tüketmeli ve düzenli beslenmeli. Bu durum hem çocuklar hem de yetişkinler için büyük önem taşıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz